Wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu!

Chiny obiecują lepsze warunki handlowe dla zagranicznych inwestorów

Na spotkaniu Chińskiego Związku Przedsiębiorstw z Zagranicznymi Inwestycjami (CAEFI), które odbyło się 14. Stycznia, Chen Deming, Minister Handlu Chin oraz prezes CAEFI, zauważył, że w istnieje wielki potencjał rozwojowy w krajowym przemyśle ochrony środowiska, przemyśle ekologicznym oraz w sekcji budowlanej dotyczącej małych i średnich miast. Wszystko to może pomóc stworzyć nowe możliwości biznesowe dla zagranicznych inwestorów. Ekonomiczne perspektywy Chin są generalnie rzecz biorąc pozytywne, oceniał Chen – krajowe poziomy konsumpcji i inwestycji utrzymają stałą prędkość wzrostu, a ilość inwestycji zagranicznych spoza Chin w 2013 roku zapewne utrzyma podobne poziomy do roku 2012, mimo paru niepewności.

Wartość inwestycji zagranicznych wywodzących się spoza Chin spadła o 3,7% w 2012 roku, w porównaniu do 2011 roku, do 111,7 miliardów dolarów. Był to pierwszy spadek jej wartości od czasu Światowego Kryzysu Finansowego w 2009 roku.

Mówiąc konkretnie, wpływy z inwestycji zagranicznych do przemysłu produkcyjnego Chin spadły o 6,2% do 48,9 miliardów dolarów, co spowodowane było częściowo przez wzrost kosztów operacyjnych na kontynencie. Niektóre zagraniczne firmy operujące w Chinach zajmujące się przemysłem opartym na pracy fizycznej już zaczęły szukać okazji w tańszych, rozwijających się gospodarkach, takich jak Indonezja, Tajlandia i Wietnam.

Shen Danyang, rzecznik Ministerstwa Handlu Chin, przyznał, że niektóre firmy produkcyjne opuszczają kraj, ale nie w znacznym stopniu, podczas gry wiele międzynarodowych firm wciąż z radością prowadzi swoje interesy w Chinach. Mimo to, zgodził się on, że Chiny muszą ciężęj pracować nad przyciąganiem zagranicznych inwestorów.

Chen obiecał, że rząd chiński będzie kontynuował usprawnianie krajowego środowiska handlowego oraz zachęcał inwestorów zagranicznych do inwestowania w Chinach. Uda się tego dokonać częściowo poprzez podjęcie środków oferujących lepszą ochronę Praw Własności Intelektualnej oraz promujących użytkowanie legalnego oprogramowania.

Powrót do spisu artykułów

Źródło: China Briefing, Tłumaczenie: ©2013 Impex Consulting sp. z o.o.

TAGs
created at TagCrowd.com