Wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu!

Szanghaj stworzy pierwszą w Chinach strefę wolnego handlu

Pełniący obowiązki burmistrza Szanghaju, Yang Xiong, oświadczył, że jego miasto zamierza stworzyć pierwszą w Chinach Kontynentalnych strefę wolnego handlu w wyniku trzyletniego projektu rozwojowego, który połączy i usprawni istniejące miejskie celne obiekty handlowe w dzielnicy Pudong.

Wszystko wskazuje na to, że plan ten został już zatwierdzony przez rząd i został zaprezentowany na Kongresie Ludowym w Szanghaju w niedzielę. W zakres strefy, w okresie próbnym, który rozpocznie się w tym roku, wejdą Port Yangshan, Lotnisko Pudong oraz Port Waigaiqiao. Plany dotyczące przedłużenia tego projektu mogą być zatwierdzone w 2017 roku. Całkowita wartość handlu w strefach celnych Szanghaju przekraczała 100 miliardów dolarów w 2012 roku.

Strefy wolnego handlu zapewniają szerszy zakres przyjaznych podatkom obiektów handlowych niż strefy pod zamknięciem celnym, a można oczekiwać, że Strefa Wolnego Handlu Szanghaj Pudong będzie oferować usługi z zakresu zagranicznej bankowości walutowej, leasingu finansowego, zagranicznego finansowania oraz międzynarodowych porozumień handlowych. Zwłaszcza godnym uwagi jest zamiar wprowadzenia usług zagranicznej bankowości walutowej, co po raz pierwszy umożliwiłoby założenie w Chinach funkcjonalnych kont bankowych zabezpieczonych przed nadzorem i regulacjami chińskich organów władzy bankowej.

Aby móc w pełni wprowadzić w życie proponowaną strefę, organy zarządzające Szanghajem będą musiały współpracować z urzędami ministerialnymi, m.in. z Urzędem Celnym i Akcyzowym, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Handlu oraz Narodową Komisją Reformy i Rozwoju. Można również spodziewać się sprzeciwu ze strony rządu Hong-Kongu. Mimo to, jeśli uda się ją wprowadzić, strefa ta uczyniłaby Szanghaj coraz bardziej konkurencyjnym regionem międzynarodowego handlu oraz znacznie podniosłaby pozycję miasta w rankingach łatwości prowadzenia interesów, jako że obciążenia podatkowe zmniejszyłyby się, tak samo jak wymogi przeprowadzania transakcji wyłącznie w chińskiej walucie podczas handlu w Chinach.

Shanghai nowa strefa wolnego handlu
Powrót do spisu artykułów

Źródło: China Briefing, Tłumaczenie: ©2013 Impex Consulting sp. z o.o.

TAGs
created at TagCrowd.com