Wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu!

Towary z chin - kontrola jakości towarów w Chinach poprzez 4 podstawowe typy inspekcji

Kontrola jakości w Chinach może przybierać 4 podstawowe typy, odpowiadające wybranemu etapowi w procesie produkcji. Każdy importer sprowadzający towary z Chin czy z innego azjatyckiego państwa powinien na nie zwrócić uwagę. Import z krajów Azji Środkowo-Wschodniej jest opłacalny, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy się do interesu. Poniżej podsumowanie wizualne czterech podstawowych typów kontroli jakości towarów:

>Towary z chin - kontrola jakości towarów - 4 etapy

1. Inspekcja przed produkcją daje kupującemu ważną wiedzę, czyli to z jakich materiałów lub komponentów zostanie wytworzony jego towar. Zastępowanie surowców lub części tańszymi odpowiednikami to dosyć częsty proceder wśród chińskich producentów, który może mieć straszliwe skutki (np. zamiana stali nierdzewnej #304 na stal chińską nierdzewna #203 która rdzewieje itp). Wizyta w fabryce w tym okresie może również ukazać zlecającemu, czy sugestie dotyczące procesu produkcji, które przedstawił fabryce są wzięte pod uwagę.

2. Inspekcja w czasie produkcji pozwala na zorientowanie się jaki jest rzeczywisty średni poziom jakości we wczesnym stadium produkcji. Jest to najbardziej użyteczny i najbardziej niedoceniany przez importerów typ inspekcji. Zwykle inspekcja taka ma miejsce w momencie gdy pierwsze sztuki zostaną skończone. W przypadku rozpoznania wad gotowego produktu jest jeszcze czas, aby zmienić coś w procesie produkcji a już wyprodukowane towary z Chin naprawić. Taka inspekcja zwykle pozwala klientowi na oszczędność czasu i możliwość planowania do przodu, ponieważ zmiany i poprawki są dużo mniej czasochłonne niż gdy 100% towarów jest już skończonych.

3. Kontrola jakości odgrywa też kluczową rolę po produkcji danego towaru w Chinach. Taki rodzaj inspekcji przeprowadzany jest w momencie gdy 100% towarów jest już skończonych i przynajmniej 80% jest zapakowanych. Inspekcja zwykle przeprowadzana zostaje na postawie systemu AQL, który polega na losowym wybraniu określonej ilości próbek do testu. Ten typ inspekcji polega bardziej na potwierdzeniu jakości wyprodukowanych towarów i nie ma raczej profilaktycznych celów. Dlatego też zawsze zalecamy klientowi na inspekcję w czasie produkcji, żeby uniknąć „katastrof na ostatnią chwilę”.

4. Kontrola jakości podczas załadunku jest raczej nieczęsto stosowana. Zwykle ma sens w przypadku gdy towary z Chin mają być ułożone w kontenerze w specjalnej kolejności (np. ponieważ kontener będzie rozładowywany w kilku różnych magazynach w kraju) lub jeśli występuje specjalne pakowanie towaru (np. wieszaki z ubraniami w kontenerze). Oczywiście taki rodzaj inspekcji pozwala również na upewnienie się, że właściwa ilość towaru zostaje załadowana do kontenera.

Mało który projekt wymaga wszystkich 4 rodzajów inspekcji. Czasem zdarza się tak, że kontrola jakości w fabrykach w Chinach przeprowadzana jest kilkukrotnie, ma to zwykle zastosowanie w zamówieniach na produkty przemysłowe i techniczne, oraz przy zamówieniach o dużej wartości.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Kontrola jakości w standardzie AQL
Audyt fabryki w oparciu o założenia ISO 9000
Powrót do spisu artykułów

© 2013 Impex Consulting sp. z o.o. | PagesInventory

TAGs
created at TagCrowd.com